Návrat na hlavní stranu

Vynášení smrtky v Nákle [ Lidové tradice ]

Vynášení smrtky v Nákle

Jde o tradiční zvyk, který se vztahuje k vítání jara a loučení se se zimou. Tento zvyk v naší obci obnovil tehdejší dětský soubor "Břehule” pod vedením paní Jindřišky Spáčilové. Na tuto tradici pak navázal roku 1996 soubor náš.
Vlastní zvyk spočívá ve zhotovení slaměné figuríny, které se dle oblastí říká Smrtka či Morena. Tato se obleče a nastrojí. S figurínou se pak dělá obchůzka po obci, která nakonec směřuje k tekoucí vodě, kde se figurína odstrojí, zapálí a hodí do vody. Toto má symbolizovat odchod zimy.

Na toto pak navazuje další část, kdy si děvčata nachystají typicky jarní větvičky (zlatý déšť, jívu či jinou nakvetlou větvičku), které ozdobí velikonoční symbolikou (barevné stužky, velikonoční kraslice apod.) a s touto větvičkou pak chodí po obci a zpívají. Toto má symbolizovat vítání přicházejícího jara.


Původně byl program tvořen právě těmito dvěma částmi, ovšem z organizačních důvodů v obráceném pořadí.
V posledních letech se pro náš soubor stává tento zvyk zvykem komorním - tj., že si ho děláme sami sobě pro radost! A proto jsme zanechali pouze vlastní vynášení smrtky - tedy vlastní loučení se zimou. Obchůzku s větvičkami jsme zrušili a to vzhledem k počtu naší členské základny. Bohužel o folklór je mezi mladými na základě doporučení jejich rodičů čím dál menší.
Se souhlasem FS Pantla, Náklo

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ


Typ záznamu: Lidové tradice
AKTUALIZACE: Luděk Šorm (FOLKLOR.CZ) org. 24, 05.02.2005 v 14:02 hodin

Copyright 1997-2024 © Luděk Šorm